Pizza za 10 000 BTC

Niekedy začiatkom roka 2010 sa Laszlo Hanyecz dozvedel o Bitcoin od kamaráta z internetového chatu IRC. Vtedy bol Laszlo mladý 28-ročný software architekt z Maďarska, žijúci na Floride, kde si založil rodinu.
Podobne ako väčšinu z nás, ho ako prvé napadlo, že ide o nejaký podvod. No na rozdiel od väčšiny z nás, sa aj bližšie pozrel o čo ide a čoskoro zistil, že neide ani tak o lacný podvod ako o zaujímavý, celkom sofistikovaný experiment. Taký, ktorý si zaslúži jeho ďalšiu pozornosť.
Kúpil si pár bitcoinov od NewLibertyStandard (užívateľ z fóra a jeden z prvých zdrojov ranných čias). Naprogramoval software Bitcoin pre platformu Mac, postaral sa o niekoľko vylepšení a zaradil sa tak medzi prvých vývojárov Bitcoin.
Slabinu videl v procese vytvárania-ťaženia bitcoinov. Čím vyšší výpočtový výkon poskytne sieti, tým je väčšia šanca, že vyhrá v súťaži o zapísanie bloku a získa tým nové, vyťažené bitcoiny. Laszlo dostal nápad ako nasimulovať situáciu, keď do siete náhle vstúpi ťažiarsky uzol s neporovnateľne vyšším výkonom. Bol zvedavý, čo sa stane a či to vôbec projekt Bitcoin prežije.
Dovtedy ešte nikoho nenapadlo kupovať drahý hardware na ťažbu, pretože bitcoin nemal žiadnu cenu. V tých časoch sa o ťažbu starali len nepočetní fans na svojich notebookoch a starých počítačoch.
Laszlo napísal mining software, ktorý presunul výpočty z CPU (centrálny procesor) na GPU (grafický chip), čím získal omnoho vyšší hashrate. Kým dovtedy na CPU vyťažil priemerne jeden blok (50 BTC) za deň, na grafickej karte dosiahol výsledok aj 1400 BTC za deň. Zjavný nepomer, veď to bolo okolo 20-40% všetkých nových mincí.
Laszlo si vymenil pár mailov so Satoshim. Ten vraj nebol prekvapený a počítal, že s rastúcou popularitou bitcoinu niekto využije túto príležitosť. Jeho odpoveď znela asi takto:
„Nechcem vyznieť ako socialista, ale teraz dosiahneme rýchlejší rast, ak ľuďom dáme 100% mincí a nie 20%.“
Na jednej strane boli obavy, že to môže odradiť nových záujemcov pripojiť sa k sieti. Na druhej strane to bol krok k lepšiemu zabezpečeniu. Čím vyšší hashrate mala sieť, tým náročnejšie ju bolo hacknúť cez 51%-atak. Netrvalo dlho a na grafických kartách začali ťažiť aj iné subjekty v sieti. Keby to nebol Laszlo, asi by to bol niekto iný. Bolo to len otázkou času. Neskôr vstupujú do hry mladí inžinieri z Číny, ktorí vyvynuli ešte efektívnejší chip na ťažbu tzv. ASIC, to je však už iný príbeh.
Laszlo sa tak dostal asi k 70 000 BTC a bolo to 17. Mája 2010, keď na fórum bitcointalk.org vypísal ponuku:


Zaplatím 10 000 bitcoinov za pizzu, môžu byť 2 veľké, tak aby mi ostalo niečo na druhý deň. Môžte mi ju pripraviť sami a priniesť ku mne domov, alebo mi ju objednať, ale o čo sa mi jedná je doručenie jedla výmenou za bitcoiny kedy nemusím nič objednávať, alebo si pripraviť, niečo ako objednávka raňajok v hoteli alebo také niečo, len vám prinesú jedlo a vy ste šťastní! 
Mám rád veci ako cibuľa, korenie, klobásu, huby, paradajky, feferóny atď.. skrátka štandard, žiadne divné rybacie oblohy alebo niečo podobné. Tiež mám rád obyčajné syrové pizze, ktoré sa dajú lacnejšie  prípraviť, alebo inak získať.

Ak máte záujem prosím dajte mi vedieť a dohodneme sa
Díky
Laszlo

I’ll pay 10,000 bitcoins for a couple of pizzas.. like maybe 2 large ones so I have some left over for the next day.  I like having left over pizza to nibble on later.  You can make the pizza yourself and bring it to my house or order it for me from a delivery place, but what I’m aiming for is getting food delivered in exchange for bitcoins where I don’t have to order or prepare it myself, kind of like ordering a ‚breakfast platter‘ at a hotel or something, they just bring you something to eat and you’re happy!
I like things like onions, peppers, sausage, mushrooms, tomatoes, pepperoni, etc.. just standard stuff no weird fish topping or anything like that.  I also like regular cheese pizzas which may be cheaper to prepare or otherwise acquire.

If you’re interested please let me know and we can work out a deal.

Thanks,
Laszlo

 Na pripomenutie tejto udalosti, sa 22. Mája oslavuje Bitcoin Pizza Day a pizzérie po celom svete majú zľavu pre zákazníkov platiacich v Bitcoin 🙂
Skutočne sa niekto našiel a László tak urobil prvý nákup jedla za „bezcenné“ bitcoiny, keď mu užívateľ jercos objednal na diaľku dve pizze s doručením na Laszlovu adresu. Nemalo sa tak stať len raz a jercos tvrdí, že Laszlo kúpil pizzu viackrát a od iných ľudí, pričom jeden z nich nebol ani z USA, ale objednával pizzu z UK. Zdokumentovaná je aj fotografia tejto pizze a na jednej z fotiek vidno ako sa po nej naťahuje ručička zrejme jeho syna.
Tých 10 000 bitcoinov bolo vtedy ohodnotených na 40$. Jercos svojich (10 000 čo dostal za pizzu), „vrátil do ekonomiky“ s 10-násobným ziskom, keď ich predal za 400$. Za rok sa však cena tejto pizze vyšplhala na 57 000 $.  Dnes (2018) má len jeden bitcoin okolo 8000$ tak si to vynásobte. Vznikol dokonca pizza index.
To čo nám Laszlo svojim gestom odkázal, je záujem o tento projekt, o jeho budúcnosť. Mohol si tie bitcoiny nechať a sedieť na nich doteraz, ale ktovie akým smerom by sa bitcoin ubral. Lászlo mu dal skutočnú hodnotu tým, že si ako prvý  kúpil za bitcoin jedlo. Bol to kľúčový míľnik. Dnes sa bitcoin teší oveľa väčšej dôvere a dovoľte, aby som za to Lászlovi poďakoval.
A čo robí Lászlo dnes? Na Bitcoin určite nezanevrel a nedávno dokonca publikoval fotky, ako si znova kúpil pizzu za Bitcoiny, znova ako prvý cez novú platformu vo vývoji Lightning Network, ktorá má vyriešiť súčasné problémy škálovania a rýchlosti bitcoinových transakcií. Teraz za 2 pizze zaplatil „o čosi“ menej = 0.00649 BTC. CHlapci už podrástli a majú pekné tričká. 🙂
Image result for laszlo hanyecz