FAQ – často kladené otázky

Čo je XMR (Monero)?
XMR je skratka pre kryptomenu Monero. Monero je bezpečná, anonymná, decentralizovaná digitálna mena. Podobne ako Bitcoin, aj Monero sa ťaží, používa však iné algoritmy a techniky, čo ho od Bitcoinu líši hlavne v zabezpečení vyššej anonymity. Monero znamená v jazyku esperanto „minca“ (pl. Moneroj – „mince“). Technické špecifikácie.
Ako získať Monero?

Sú len dva spôsoby:

Ťažiť je spôsob ako sa nové XMR dostávajú do obehu. Treba na to elektriku, silné grafiky a trocha lásky k počítačom.
Kúpiť (získať,zarobiť…) od niekoho kto už Monero vlastní. XMR má v ponuke každá online crypto burza/zmenáreň (okrem Japonských), kde sa dá Monero kúpiť za výhodnejší kurz a celkom pohodlne. Na druhú stranu však vyžadujú o vás všetky identifikačné údaje vrátane OP, či pasu. Alternatívou môžu byť decentralizované burzy (napr. https://bisq.network/), alebo bitcoin ATM. Zoznam bankomatov na Slovensku nájdete na mape.

Čo je peňaženka?

Peňaženka je software na správu kryptografických kľúčov a uskutočnenie transakcií. Peňaženkou sa pripájame na uzol siete. Čítať viac.

Čo je UZOL?

Uzol Monero siete je počítač, ktorý overuje, preposiela a zapisuje transakcie do blockchain. Každý uzol má svoju kópiu blockchain uloženú a udržiavanú lokálne.
Sieť tvorí mnoho uzlov, čo prispieva hlavne k bezpečnosti a decentralizácii celého systému.

Čo je BLOCKCHAIN?

Blockchain (reťazec blokov) je kryptograficky zabezpečená distribuovaná databáza. Decentralizovaná, znamená, že nie je uložená na jednom mieste ale na viacerých. Každý uzol má svoju kópiu blockchain uloženú a udržiavanú lokálne. Do blockchain sa zapisujú transakcie, a iné data v závislosti od protokolu siete. Blockchain používa Bitcoin, Monero, Ethereum, Litecoin a iné kryptomeny. Každá z nich je tvorená svojou sieťou uzlov, ťažiarov a užívateľov a tým pádom má aj iné parametre.

Kto vymyslel Monero?

Monero je založené na iných algoritmoch ako Bitcoin (CryptoNote, Cryptonight). Podobne ako Nakamoto Satoshi (autor návrhu Bitcoin), je aj autor protokolu CryptoNote neznámy. Poznáme len jeho prezývku Nicolas Saberhagen. Monero funguje od roku 2014 a tvár vývoja je Riccardo Spagni (fluffyponny) spolu s ďalsími vývojármi. Monero je open-source (softwér s otvoreným zdrojom). Pozri tiež stručnú históriu…

Monerujo

Monerujo je mobilná aplikácia – odľahčená peňaženka – pre Android. Odľahčená znamená, že nepoužíva svoju kópiu blockchain, ale pripája sa na vzdialený uzol.
Je tiež preložená do slovenčiny. https://www.monerujo.io/

Kovri


Kovri je voľná a decentralizovaná anonymizačná technológia. Je založená na špecifikáciách I2P, no na rozdiel od I2P sa vyvíja v C++ a nie v jazyku Java. To znamená, že je vhodnejšia na interakciu s kryptomenami ako je Monero. Kovri šifruje internetovú komunikáciu s využitím Garlic šifrovania a Garlic smerovania (routing). Garlic routing je bezpečnešia verzia Onion routingu, kde sa šifruje viac správ spolu, pre sťaženie analýzy sieťovej prevádzky. Tor je cibuľa (Onion), I2P je cesnak (Garlic) 🙂 Momentálne do Kovri prispieva niekoľko desiatok vývojárov. Hlavným developerom bol istý čas Anonimal, ktorý sa teraz venuje svojim novým projektom. https://getkovri.org/