Peňaženka

Vo svete kryptomien sa používa na manipuláciu s peniazmi software. Takýto software voláme peňaženka (angl. Wallet). Môže to byť aplikácia v mobile, program v počítači, alebo peňaženka na webovej stránke, kedy k nej pristupujete cez webový prehliadač. Podstatou peňaženky je predovšetkým správa kľúčov, odosielanie a prehľad vašich XMR. Každá dobrá peňaženka by mala poskytovať spoľahlivú možnosť zálohy. To je krok, ktorý mnohí ľudia podceňujú, a pochopia to až vtedy, keď o svoje kryptomeny prídu navždy. Peňaženka je program, ale to čo sa zálohuje, sú súkromné kľúče k vašim Moneroj. Jedine s privátnym kľúčom (spend key) môžte míňať Bitcoiny z vašej adresy a peňaženka je ten software, ktorý vám to umožní.
 
Monero je protokol a peňaženka je klient, ktorý cez tento protokol komunikuje s Monero sieťou.  Existuje mnoho druhov peňaženiek od rôznych vývojárov a líšia sa len v užívateľskom rozhraní, v detailoch a doplnkových funkciách. Väčšinou s peňaženkou potrebujete robiť tieto základné operácie:
    1. Záloha –  jediný spôsob ako sa dostať k stratenej peňaženke
    1. Prehľad – stav účtu a história transakcií
    1. Poslať – Podpísať transakciu a uskutočniť platbu
  1. Prijať  – táto funkcia len zobrazí vašu adresu vo forme textu, či QR kódu
Dve peňaženky, jeden kľúč
Súkromný kľúč k jednej adrese môžte používať vo viacerých peňaženkách naraz. Stačí importovať zálohu z jednej peňaženky do druhej peňaženky. Existuje niekoľko spôsobov ako jednotlivé peňaženky ukladajú súkromné kľúče, a preto treba overiť ich vzájomnú kompatibilitu. Monero mince na vašej adrese sa vám zobrazia v oboch peňaženkách, a na platenie môžte využiť hociktorú z nich. Akonáhle však zaplatíte z jednej peňaženky, odpočíta sa vám toľko Moneor aj v druhej. Nezdvojnásobíte si tak svoje Moneroj 🙂 pretože tie sa nekopírujú. Bitcoin (Monero) nie je súbor v počítači, ale záznam vo verejnej databáze blockchain.
 

Seed

Modernejšie deterministické peňaženky využívajú tzv. seed, frázu 12 – 25 anglických slov (zoradených v istom poradí),  z čoho sa potom súkromný kľúč vygeneruje. A to nie len jeden, ale celý strom kľúčov. Seed (slov. semienko) umožňuje užívateľom zálohovať a obnoviť peňaženku len za pomoci ľudsky čitateľnej formy niekoľkých anglických slov. Túto frázu si môžte zapísať na papier, alebo ak máte dobrú pamäť tak aj zapamätať, čo sa tiež považuje za zálohu, ktorá môže pomôcť v krízovej situácii, alebo pri presune peňaženky (kľúčov) na iné zariadenie.
Ku každej adrese prislúcha jeden súkromný kľúč a teda ak používate iba jednu adresu, stačí vám zálohovať aj jeden súkromný kľúč. No ak chcete používať viac adries, musíte pre každú jednu adresu, uložiť aj jeden súkromný kľúč. Práve tu sa črtá seed ako riešenie, pretože z jedného seedu si môžte vygenerovať pokojne aj 20 adries a k nim prislúchajúcich 20 súkromných kľúčov. Samozrejme všetko prepočíta pomocou algoritmov peňaženka  – software vo vašom počítači. Človek sa musí postarať iba o zálohu seedu, ktorý je jedinečný.
Seed vlastne plní úlohu tajnej informácie, tak ako privátny kľúč. Kto sa k nemu dostane, vie si následne (rovnako ako vy) vygenerovať kľúč a ukradnúť vaše Monero. Tak prečo vymysleli seed? Jeho jediná výhoda oproti kľúču je už spomenutá – ľudsky čitateľná forma zápisu informácie. Aby sa nestalo, že sa človek pomýli aj pri prepisovaní anglických slov, seed sa tvorí len z určitej množiny slov.  Ak stratíte seed / frázu, prídete o svoje Monero navždy.

Ako vybrať správnu peňaženku?

V súčasnosti existuje mnoho peňaženiek a pre začiatočníka je potom ťažké sa zorientovať, ktorá je tá najlepšia. Všetko záleží na tom, čo od peňaženky očakávate, ako často ju budete používať a akú mieru zabezpečenia chcete dosiahnuť. Aj tu platí, že za bezpečnosť sa platí pohodlím. To znamená, že ak chcete super-bezpečnú peňaženku, nemôžte očakávať, že to bude aplikácia so všetkými kľúčmi v mobile, pripravená na okamžitú platbu jedným klikom. Platí to aj naopak. Ak potrebujete používať peňaženku denne a máte ju vo svojom mobile, môže sa k nej dostať hacker, alebo zlodej telefónu. Komunitou overené peňaženky sú nasledovné

základné

mobilné

webové

Podľa toho, kde sú vaše kľúče uložené a zálohované, sa peňaženky delia na:
    • HOT wallets (horúce peňaženky)
  • COLD storage (chladné  úložisko)
HOT wallets (horúce peňaženky) je kategória peňaženiek, ktoré majú uložené kľúče na zariadení pripojenom k internetu. Tiež sa tu dá zaradiť peňaženka, ktorá má zálohu uloženú na internete – v cloudovom úložisku, v emailoch a pod. Aj keď si svoju zálohu zašifrujete, stále je tu riziko, že sa k nej niekto dostane a podarí sa mu dešifrovať vašu zálohu.
Výhodou týchto peňaženiek je praktické a rýchle použitie.
Nevýhodou je viac bezpečnostných rizík, a preto nie sú vhodné na dlhodobé držanie väčšieho množstva peňazí.
COLD storage (chladné úložisko) je presný opak. Kľúče a všetky zálohy sú uložené na zariadení, ktoré NIKDY nebolo pripojené k internetu. V princípe si kľúče s adresami vygenerujete offline a zálohy nikdy neuložíte na médium, alebo počítač, ktorý má prístup na internet. Uložíte si to ako zálohu na USB, alebo napíšete frázu na papier. Vtedy sa tomu hovorí aj papierová peňaženka (paper wallet). Vyskúšajte si papierovú peňaženku.
Týmto eliminujete riziko, že vám to nejaký hacker na diaľku ukradne. Výhodou je zvýšená bezpečnosť, no zaplatíte za ňu pohodlím. V prípade, že chcete použiť cold storage peňaženku, musíte mať k dispozícii dva počítače (offline a online). Na offline počítači digitálne podpíšete transakciu,  prenesiete ju na online počítač, ktorý túto transakciu odošle do siete.